Kazanie na III Niedzielę Zwykłą (24 I 2021 r.)

Sobota, 23 Styczeń 2021 r.

Kazanie na III Niedzielę Zwykłą (24 I 2021 r.)

Kazanie na III Niedzielę Zwykłą (B) 24 I 2021 r.

BRACIA i SIOSTRY!

Człowiek uczestniczy w mądrości i dobroci Boga, który udzielił mu panowania nad swoimi czynami i wrodzonymi zdolnościami, czyli kierowania sobą według prawdy i dobra. To z natury człowieka wypływa zobowiązanie do działań moralnie dobrych. Psychologowie to potwierdzają, gdy podają, że w naturze ludzkiej leży skłonność do czynienia dobra. W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy: Bóg stworzył człowieka jako istotę rozumną, dając mu godność osoby zdolnej do decydowania i panowania nad swoimi czynami. Człowiek więc jako istota rozumna i wolna podejmuje przemyślane przez siebie czyny i czyni to odpowiedzialnie. Bóg dał mu możliwość wyboru między dobrem a złem, na czele z prawem naczelnym, które mówi:  czyń dobro i unikaj zła.

Istnieją więc normy moralne objawione pozytywnie i normy moralne wrodzone. O wewnętrznym prawie naturalnym czytamy w Liście św. Pawła apostoła do Rzymian: Poganie, którzy Prawa nie mają, idąc za naturą, czynią to, co Prawo nakazuje (…). Wykazują oni, że treść wypisana jest w ich sercach (2,15-15). I jak napisałem w mojej ostatniej książce na str. 40-41: Prawo naturalne.. odnosi się do Boga.. i do Dekalogu. (…) Wyłożone w Dekalogu główne przepisy prawa naturalnego, zapisane w duszy człowieka.. Już Adam i Ewa znali różnice między dobrem a złem.. Bóg po grzechu Ewy zwraca się do niej z pytaniem: „Dlaczego to uczyniłaś?”. Sumienie, które dał nam Bóg, działa prawidłowo wtedy, gdy człowiek uznaje, że pójście za prawdą jest ważniejsze od własnych upodobań i głosu społecznego, od tego, że nie będzie się kierował tym: Co ludzie powiedzą?, ale tym, co jest zgodne z Dekalogiem, czy tym, co jest zgodne z Ewangelią? Nigdy nie należy czynić zła. Zawsze należy czynić dobro.. i:Cel nie uświęca środków”. Amen.