Kazanie na I Niedzielę Adwentu (B) 29 XI 2020 r.

Niedziela, 29 Listopad 2020 r.

Kazanie na I Niedzielę Adwentu (B) 29 XI 2020 r.

BRACIA i SIOSTRY!

Czuwanie, o którym Jezus mówi w dzisiejszej Ewangelii, jest pielęgnowaniem w sobie autentycznej wiary, która wyraża się nie tylko w słuchaniu słowa Bożego i modlitwie, ale przede wszystkim w czynie wypływającym z wiary. W poprzednim numerze "Pielgrzyma" znajdujemy wywiad z aktorem Radosławem Pazurą (oglądaliśmy go m.in. w filmie o Popiełuszce). Nigdy nie ukrywał swojej wiary, chociaż (jak to bywa u aktorów) zanim to się stało, jak sam mówi: był człowiekiem zniewolonym przez wiele złych rzeczy, które wcześniej wydawały mu się dobre. Jednak w swojej wolności potrafiłem powiedzieć „Stop”- mówi. Wiedział, że sam nie da rady, więc zaprosił do swojego życia Pana Jezusa, świętych i Ducha Świętego. Tym punktem zwrotnym był wypadek samochodowy. Kierowca nie przeżył. I uświadomił sobie, że: była to jakaś nieprawdopodobna ofiara. To wielka tajemnica, że takie rzeczy po prostu się dzieją mówi. Nagle wyraźnie zobaczyłem, że życie nie opiera się wyłącznie na doczesności, cielesności, ale zawiera w sobie wymiar duchowy. I dalej mówi: w trwaniu w nawróceniu bardzo pomaga stan łaski uświęcającej, sakramenty i Kościół jako taki, który jest gwarantem tego, że Bóg jest. Był to też przełomowy moment u jego żony, Doroty, też aktorki. Po wielu latach wzięli ślub w Rzymie. Po ślubie marzyli o dziecku, ale jak się okazało, nie było to takie proste w realizacji. Długo czekali na, urodziła się córka Klara. I jak twierdzi: pomogły nam ją wymodlić siostry klaryski. Ich przeogromna siła modlitwy wstawienniczej i życia konsekrowanego mówi dalej. Sami też chętnie pomagają. Założyli Fundację Kapucyńską. Dzięki niej powstał w Warszawie Dom bł. kapucyna Anicenta jałmużnika Warszawy. Anicent Kopliński pochodził z Debrzna za Chojnicami, z naszej diecezji. Aresztowany w 1941 roku zginął w Oświęcimiu. Ogłoszony błogosławionym razem z naszym O. Hilarym. Aktor Radosław Pazura jest dziś przykładem czynu wypływającego z wiary. Amen.