Kazanie na XXXII Niedzielę Zwykłą (8 XI 2020 r.)

Niedziela, 08 Listopad 2020 r.

Kazanie na XXXII Niedzielę Zwykłą (8 XI 2020 r.)

Pani Emilia Wojtyła była wątłego zdrowia. Znowu czekała 3 lata na spełnienie się jej pragnienia, aby Edmund miał rodzeństwo, lecz ponownie została wystawiona na próbę wiary i cierpienie. Lekarz stwierdził, że życie dziecka i matki jest zagrożone i nalegał, aby przerwać ciążę i nie narażać swego życia. Gdy 18 maja 1920 roku rozpoczął się poród, ojciec ze starszym synem poszli modlić się do kościoła. Pani Emilia Wojtyła została z położną w domu. Był upał, więc poprosiła o otwarcie okna, gdyż odczuwała duszność. W tym momencie dzwon wezwał wiernych na nabożeństwo majowe. Śpiew Litanii loretańskiej dochodził do uszu pani Emilii Wojtyła, która w tym czasie urodziła zdrowego i silnego chłopca, któremu rodzice nadali imię Karol. 16 października 1978 roku został papieżem, który przybrał imię Jan Paweł II. Jest świętym.

W niedzielę 1-go listopada tego roku w Harford w Stanach Zjednoczonych odbyła się beatyfikacja ks. Michaela McGivneya (1852-1890), założyciela Rycerzy Kolumba, amerykańskiej katolickiej organizacji mężczyzn w 1882 roku w reakcji na zakładane przez sekty protestanckie loże antykatolickie. Beatyfikacja stała się możliwa dzięki uznaniu cudu uratowania życia dziecka za jego wstawiennictwem. Cud wydarzył się w 2015 roku i dotyczył najmłodszego z 13-ciorga dzieci pewnego małżeństwa w stanie Tennessee. Jeszcze przed jego narodzeniem, zdiagnozowano obrzęk płodu. Lekarze oznajmili matce, że nie ma nadziei i dali rodzicom wybór: albo zgodzić się na tzw. aborcję albo czekać do porodu i urodzić martwe dziecko. Rodzice zdecydowali się jednak ratować  syna. Jako ludzie związani z Rycerzami Kolumba, zaczęli wspólnie z innymi Rycerzami prosić o wstawiennictwo ich założyciela. I obrzękł zniknął.

I nie byłoby dziś słynnego włoskiego tenoru w osobie Andrea Bocellego czy piłkarza Cristiano Ronaldo, gdyby z powodu zagrożenia życia płodu, ich rodzice zdecydowaliby się na jego usunięcie z łona matki. I nas by nie było, urodzonych po 1956 roku.