Kazanie na XXX Niedzielę Zwykłą (25 X 2020 r.)
Henryk Sienkiewicz (zm. 1916 r.) w powieści Quo vadis, za którą otrzymał Nagrodę Nobla, przedstawił życie pierwszych chrześcijan, co było przedmiotem podziwu pogan. W drugiej powieści Krzyżacy również przedstawia życie chrześcijan, choć z późniejszych czasów (z XIV-XV wieku). Krzyżacy to też chrześcijanie, którzy zostali zaproszeni na ziemie polskie w celu nawracania pogan (Prusaków). Jednak szerząc wiarę Chrystusową mieczem i budując w ten sposób swoją potęgę, zapomnieli o służeniu Bogu i ludziom.
Dzisiejsze siostry misjonarki i księża misjonarze, których Bóg powołał do zgromadzeń o celu apostolsko-misyjnym służą Mu miłością i oddaniem, szerzą Królestwo Boże w Polsce i różnych regionach świata. Ich pracę cechuje otwarta postawa, pełna życzliwego szacunku dla innych i ich przekonań religijnych.
Początkiem i podstawą społeczności ludzkiej jest małżeństwo, które z natury jest nastawione na dobro małżonków oraz zrodzenie i wychowanie potomstwa. Mówi się, że osobowość, charakter „wynosi się z domu”. Dom rodzinny powinien być szkołą cnót ludzkich i miłości. Dobre maniery, czyli poprawne zachowanie, są bowiem oznaką życzliwości i szacunku dla ludzi w ogóle. W procesie kształtowania osobowości dziecka wdrażane słowa: proszę, przepraszam, dziękuję. To właśnie „pozytywna dyscyplina” dla dzieci, a szczególnie nastolatków. Niestety, w obecnej dobie to multimedia w decydujący sposób wpływają na świadomość młodych ludzi. Tzw. fake newsy (nieprawdziwe informacje wprowadzone do obiegu medialnego w celu dezinformacji lub żartu; - to również niebezpieczne przeinaczenia i nadinterpretowanie faktów lub teorie spiskowe) – mają negatywny wpływ także na ludzi młodych, zwiększając ich niepokój.
Bóg jest miłością. Miłość chrześcijańska jest odpowiedzią na nieskończoną miłość Boga. Amen.