Kazanie na uroczystość świętych Piotra i Pawła (29 VI 2020 r.)

Poniedziałek, 29 Czerwiec 2020 r.

Kazanie na uroczystość świętych Piotra i Pawła (29 VI 2020 r.)

Uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła (29 VI 2020 r.)

BRACIA i SIOSTRY!

Skoro o wszystkich apostołach mówimy, że są fundamentem Kościoła, to wspominani dziś dwaj: Piotr i Paweł – są filarami.

Byli zwykłymi ludźmi. Jednego i drugiego na różne sposoby Jezus Chrystus powołał do głoszenia Królestwa Bożego. Do Piotra powiedział: Pójdź za Mną. Bądź scena z łowieniem ryb: Mistrzu, całą noc pracowaliśmy i niceśmy nie ułowili; Lecz na Twoje słowo zarzucę sieci. Do Pawła: Szawle, dlaczego mnie prześladujesz? Po czym go powołał. Piotr był bardzo porywczy. W czasie przemienienia na Górze Tabor, zobaczywszy niebieskich przybyszów Eliasza i Mojżesza, szybko chciał postawić trzy namioty. Tak było również wtedy, gdy usłyszał po raz pierwszy zapowiedź męki i śmierci Chrystusa. Zaprotestował: Nie przyjdzie to nigdy na Ciebie. Jezus  dał mu ostrą reprimendę: Zejdź Mi z oczu, szatanie. Pamiętamy też, jak Piotr trzy razy zaparł się Jezusa. Potem jednak gorzko zapłakał. Po zmartwychwstaniu otrzymał szansę od Jezusa. Jezus pyta się go trzy razy: Szymonie, Synu Jana, czy miłujesz Mnie? Został pierwszym papieżem, który przez swoją wierność też był ukrzyżowany w Rzymie tyle, że nogami do góry.

Św. Paweł był bardzo dobrze wykształcony: poznał dobrze ówczesną literaturę grecką. Jako że był Żydem w diasporze, postanowił w Jerozolimie zgłębić nauki żydowskie. Znał doskonale Pismo, wstąpił w szeregi faryzeuszy. Dlatego potem prześladował pierwszych chrześcijan, uznając ich za sektę żydowską. Po nawróceniu pod Damaszkiem zabrał się do intensywnego ewangelizowania. Odbył trzy podróże misyjne, sam zakładając wiele gmin chrześcijańskich i odwiedzając współwyznawców w regionach basenu Morza Śródziemnego. Oddał życie za Chrystusa w Rzymie. Był ścięty. Grób św. Piotra znajduje się w Rzymie pod bazyliką św. Piotra, a św. Pawła w pod bazyliką za dawnymi murami Rzymu. Kościół postawiony na tych dwóch fundamentach stoi do dziś. Amen.

Uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła (29 VI 2020 r.)

BRACIA i SIOSTRY!