Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Wielki Garc

Kazanie na Niedzielę Trójcy Świętej (7 VI 2020 r.)

Niedziela, 07 Czerwiec 2020 r.

Kazanie na Niedzielę Trójcy Świętej (7 VI 2020 r.)


Kazanie o Trójcy Świętej (7 VI 2020 r.)

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego

To imię Trójcy Świętej. Trzy Osoby Boskie, istniejąc w odrębności relacji osobowych, jedności istoty i równości majestatu, nie mają jednostkowych natur. Trójca Święta ma jedną i tę samą naturę boską, ale trzy Osoby. Każda z Osób jest całym Bogiem. Wiara w jednego Boga była szczególnie mocna wśród ludu wybranego. Żydzi złączeni Przymierzem bardzo bronili swej wiary w jedynego Boga. By zachować jedność wiary Stare Prawo odnosiło się wyłącznie do członków ludu Przymierza, czyli współrodaków. W ten sposób bronili swego Przymierza przed obcokrajowcami, czyli poganami. Na przykład, w starotestamentalnej nauce o miłości bliźniego przedmiotem tej miłości najpierw byli to tylko rodacy, złączeni więzami krwi, a potem także cudzoziemcy żyjący pośród Narodu Wybranego, np. wdowy, sieroty. Chrystus rozszerzył starotestamentalne przykazanie miłości Boga i bliźniego na wszystkich ludzi, np. też na Samarytan, z którymi w pewnym okresie stosunki z Żydami przerodziły się we wrogość.

O Bogu Ojcu, Bogu Synu i Bogu Duchu Świętym dowiadujemy się z Biblii. Na temat Trójcy Świętej pisali Ojcowie Apostolscy i Ojcowie Kościoła. Wiele razy istniały spory i powstawały herezje. Najgroźniejszą była herezja Ariusza z IV wieku. Twierdził, że Chrystus nie jest wieczny i współistotny Ojcu, lecz stworzony (Sobór Nicejski – 325 r.).

Prawie 30 lat głosił Irlandczykom Ewangelię św. Patryk. Pogańskim Irlandczykom trudno było zrozumieć tajemnicę Trójcy Świętej. Znalazł więc taki obraz: pokazywał Irlandczykom trójlistną koniczynę. Z jednej łodyżki wyrastały trzy listki trzy odgałęzienia. Tłumaczył im, że podobnie jest z jednym Bogiem w trzech Osobach. W imię Trójcy Świętej zostaliśmy ochrzczeni, rodzice nauczyli nas się żegnać, byliśmy bierzmowani krzyżmem świętym, rozpoczynamy i kończymy Eucharystię, przyjęliśmy sakrament małżeństwa, tyle razy otrzymaliśmy rozgrzeszenie. Amen.

MSZE ŚWIĘTE

Niedziele i święta
Wielki Garc - 7.45, 10.30
Rudno - 8.55

Dni powszednie
Wielki Garc - 16.30

Sobota
Rudno - 16.00