Kazanie na Wniebowstąpienie Pańskie (24 V 2020 r.)

Niedziela, 24 Maj 2020 r.

Kazanie na Wniebowstąpienie Pańskie (24 V 2020 r.)

Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem

BRACIA i SIOSTRY!

Wydarzenie Wniebowstąpienia Pańskiego zamyka publiczne życie Jezusa i rozpoczyna okres działalności publicznej Jego uczniów i Kościoła. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. To jest najważniejsze zadanie dla apostołów. Chrystus zostawił dzieło zbawienia jakby niedokończone. Mówi o tym pewna legenda. Jezus po śmierci i zmartwychwstaniu wrócił do nieba. Archanioł Gabriel był nieco zaskoczony, że Jezus tak szybko wrócił. Trzydzieści trzy lata to za mało, aby dobrze przygotować tak bardzo ważne dzieło, jakim było zbawienie człowieka. Wróciłeś tak wcześnie? – zapytał archanioł Gabriel. Mogłem zostać dłużej, ale oni mnie ukrzyżowaliodpowiedział Jezus. Och, ukrzyżowali Cię, to znaczy, że nie dokończyłeś swojego posłannictwapodsumował Gabriel. Niekoniecznie – rzekł Jezus.  Powołałem niewielką grupę uczniów, oni będą kontynuować moje dzieło. Zaniepokojony Gebriel spytał: A co będzie, gdy oni nie wypełnią swego zadania? Czy masz jakiś zapasowy plan? Nie mam żadnego innego planu – odpowiedział Jezus. Tak, Zbawiciel złożył w ręce niewielkiej grupy apostołów misję głoszenia Ewangelii, a oni wyznaczyli do tego innych. Sobór Watykański II przypomniał: Dzieło ewangelizacji winno być uznane za fundamentalny obowiązek ludu Bożego, stąd wszyscy ochrzczeni, świadomi swojej odpowiedzialności, winni wnosić swój udział w dzieła misyjne. W tej działalności misyjnej chrześcijanie na mocy chrztu św. i bierzmowania powinni dołożyć wszelkich starań, aby wspomóc misjonarzy. Misjonarze, oprócz wsparcia modlitewnego, potrzebują pomocy finansowej na realizację projektów materialnych i edukacyjnych na misjach. Dlatego chcemy zrobić składkę na 50-lecie ślubów siostry Anieli Żółtek (tym razem panie będą chodziły po domach).