Kazanie na V Niedzielę Zwykłą (9 II 2020 r.)

Niedziela, 09 Luty 2020 r.

Kazanie na V Niedzielę Zwykłą (9 II 2020 r.)

BRACIA i SIOSTRY!

Chrystus mówi dziś do nas: Wy jesteście solą ziemi. Mamy być solą, czyli ludźmi o określonej tożsamości. Sól ma charakterystyczny smak i właściwości. Jest zaprzeczeniem tego, co mdłe, nijakie, miałkie, bez smaku. Sól nadaje smak i konserwuje, czyli chroni przed zepsuciem. Sól traktowana jest jako środek leczniczy (solanki i inne). Była też symbolem przymierza i wierności, dlatego np. dawano ją do spróbowania młodej parze. I dzisiaj wita się młodą parę chlebem i solą. To wyraz gościnności (28 I 1920 r. w Pelplinie chlebem i solą wójt Wąsik witał żołnierzy na czele z dowódcą pułkownikiem Dziewieckim). Sól kiedyś nazywano „białym złotem”, ponieważ była tak cenna, że traktowano ją jako środek płatniczy. Stąd wzięły się powiedzenia:słony rachuneklubcoś słono kosztuje. Kiedyś była tak drogocenna jak dziś ropa. Bez soli dawna Polska nie byłaby wielkim państwem. Sól odgrywała ważną rolę w handlu światowym. Solą nawet płacono żołd żołnierzom. Wy jesteście światłem świata mówi też do nas dziś Chrystus. To jeszcze jeden obraz, który mówi o misji nas wszystkich. Światło rozświetla mroki i jest źródłem życia. Taką rolę mają spełniać w świecie uczniowie Chrystusa: Tak niech wasze jaśnieje przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie. Naszym celem nie jest to, aby nas ludzie chwalili, lecz byśmy chwalili Boga na różne sposoby. To ważne, aby widzieć jasno cel. Nasze dobre uczynki, mają być znakiem miłości Boga. Po co komu sól, która nie jest słona? Po co komu kościół, którego nie zmienia się według kryteriów nowoczesności? W Polsce każdy kościół się przydaje. Podobnie: jako chrześcijanie, mamy wiernie „chronić” ten nasz kościół w Rudnie przed zniszczeniem i odrestaurowywać go. Inaczej jest w niektórych krajach Zachodu. Gdy byłem na rekolekcjach w Białogórze, ks. prob. z Sulęczyna wręczył mi książkę o swojej parafii. Gdy ją otworzyłem, zdziwiłem się bardzo, bo wyczytałem, że w tamtejszym kościele znajdują się relikwie świętych Anny i Joachima rodziców Matki Bożej. Pomyślałem: to niemożliwie to zbyt odległe czasy na zachowanie tych relikwii, i do tego znajdują się tutaj, na Kaszubach? Okazuje się, że relikwie te pochodzą ze starego kościoła we Włoszech, który będzie zamknięty, a sam budynek przeznaczony na cele świeckie. Był to mały kościół filialny z VIII wieku. Relikwie znajdowały się tam, gdyż tamtędy wiodła trasa pielgrzymkowa św. Jakuba do Santiago de Compostela w Hiszpanii. W 2018 roku relikwie, staraniem obecnego księdza proboszcza, trafiły do kościoła w Sulęczynie. Musimy dbać o nasze kościoły. Uczeń Chrystusa ma być dobrą solą.  Jeśli pojawia się rozdźwięk między jego życiem i ukochaniem własnego kościoła, wtedy uczeń Chrystusa jest jak zwietrzała sól, która, jak mówi sam Jezus: na nic się już nie przyda. Mamy czynić dobro na chwałę Bożą i czynimy to również wtedy, gdy materialnie wspomagamy swój kościół. Pewnemu chrześcijaninowi śniło się, że umarł i że po śmierci został zaprowadzony przez anioła do wiecznych przybytków. I oto znalazł się we wspaniałej świątyni. Z uznaniem podziwiał wspaniałość i piękno tej świątyni. Nagle jednak odkrył w sklepieniu brzydką dziurę. Wyglądało na to, że ktoś nieumyślnie wytrącił brakujący misteryjnie wyciosany kamień. Anioł wyjaśnił mu szybko: - Dziura ta jest twoim dziełem. Bóg wyznaczył cię, abyś naprawił tę szkodę, ale ty masz inne rzeczy w głowie i ani myślisz o wypełnianiu swoich obowiązków! A przecież jedno z pięciu przykazań mówi: <wierni mają obowiązek utrzymywać swój kościół>. W tym momencie obudził się spocony chrześcijanin i postanowił, że od tej pory już nie będzie narzekał i biadolił na swoją parafię, lecz weźmie się rzetelnie do współpracy, aby naprawić i upiększyć kościół w Rudnie.  Niech więc ten kościół filialny w Rudnie będzie "solą w oku".

Czynimy dobro i wspieramy swój kościół, kierując się bezinteresowną miłością do Boga i do ludzi. W dzisiejszym Pierwszym Czytaniu prorok Izajasz zapewnia: Sprawiedliwość twoja poprzedzać cię będzie, chwała Pańska iść będzie za tobą. Pójdzie za tobą do niebieskich przybytków! Amen.