Kazanie na 21. Niedzielę Zwykłą (25 VIII 2019 r.)

Niedziela, 25 Sierpień 2019 r.

Kazanie na 21. Niedzielę Zwykłą (25 VIII 2019 r.)

21. Niedziela Zwykła (25 VIII 2019 r.) C – o „Ojcze nasz..” i przykazaniach

Przyjdź Królestwo, Twoje

BRACIA i SIOSTRY!

Naszym największym obowiązkiem jest oddawanie czci Bogu i służeniu Mu. W każdym „Ojcze nasz” mówimy: Święć się Imię Twoje, przyjdź Królestwo Twoje, bądź wola Twoja. W drugiej części „Ojcze nasz” prośby obejmują podstawowe potrzeby człowieka, jak: chleb powszedni, wybaczenie i obrona przed złem. Zwróćmy uwagę na przebaczenie – równie nam potrzebne i to codziennie, jak chleb. Prośmy więc, aby Bóg wybaczał nasze winy i byśmy je sobie nawzajem wybaczali. Zauważmy też, że modlimy się: Ojcze nasz, a nie „Ojcze mój”. Chleba naszego daj nam, a nie tylko „mnie”. Odpuść nam nasze winy, nam wszystkim, wszystkim ludziom, bez jakiegokolwiek uprzywilejowania i wyjątku. Ten wspólnotowy charakter Modlitwy Pańskiej najbardziej zaznaczony jest w mszy św. (UWAGA: to końcowe: Amen, jest aklamowane, ale trochę później. Ale jest..). Najdoskonalszą zaś modlitwą jest dobrze przeżyta cała msza św. Jest ona dla nas szczególnym „chlebem powszednim”. W mszy św. są liczne chwile ciszy, śpiewów, aklamacji, które trzeba wypełniać osobistą modlitwą. Przed „Aktem pokutnym” powinniśmy przeżyć swoją grzeszność, przyznać się do niej i innym ją odpuścić: jako my odpuszczamy naszym winowajcom. Po „Módlmy się”, które w naszym imieniu zanosi do Boga Ojca kapłan, zwróć się duchowo do Boga, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Ożyw postawę zaufania i mów: „Panie, Ty wiesz, czego najbardziej mi potrzeba”. Po Czytaniach i w czasie kazaniapomyśl, jak do ciebie osobiście odnosi się słowo Boże. Jest ono takim lustrem, w którym każdy może siebie zobaczyć, swoją postawę, swoje uczynki. I bardzo ważne: ze słowem Bożym się nie dyskutuje, ale każdy odnosi je do siebie. Jeśli w tym lustrze, którym jest słowo Boże, widzisz, że jesteś brudny, to zmień swoją postawę na zgodną z wolą Bożą.

Jednym z warunków skuteczności naszej modlitwy jest zaufanie i zawierzenie Panu Bogu. Dlatego zamawiamy msze święte, gdyż wiemy, że każda msza św. to bezkrwawa ofiara samego Zbawiciela w naszych intencjach: w intencji za zbawienie naszych bliskich zmarłych, ale i w różnych sprawach życiowych. Modlimy się o zdrowie, o błogosławieństwo Boże potrzebne nam i naszej rodzinie, z racji jubileuszy małżeńskich. Powinniśmy też pamiętać o podziękowaniach Panu Bogu i Matce Najświętszej. Każda msza ma taką samą wartość, te msze w co dzień są jeszcze ważniejsze, bo kosztują nas dodatkowego wysiłku – przyjścia w zwykły dzień, a co za tym idzie: dodatkowego ubrania się do kościoła itd. W niedzielę wszyscy mają obowiązek przyjścia na mszę.

Każda wygrana bardzo cieszy. Każdy na nią liczy. Wielu ludzi uczestniczy w różnych grach, bo liczą na główną wygraną. Największą nagrodę można jednak wygrać, grając w chrześcijańskie Lotto. Codziennie skreślamy liczbę „2” – bodwa przykazania miłości (Boga i bliźniego). Skreślamy codziennie liczbę „5” – bo chcemy zachować pięć przykazań kościelnych. Codziennie skreślamy liczbę „6” – bo jest sześć prawd wiary świętej. Liczbę  „7” – bo uczestniczymy w łaskach siedmiu sakramentów świętych. Liczbę10” – bo przestrzegamy dziesięć przykazań Bożych. Liczbę14” – bo myślimy o czternastu uczynkach miłosierdzia: co do duszy i co do ciała. Skreślamy liczbę „8” – by realizować osiem błogosławieństw ewangelicznych. Skreślamy znowu liczbę „7” – by przypominać sobie siedem darów Ducha Świętego. Skreślamy w końcu liczbę „20” – bo w tajemnicach Różańca św. po Bożemu przeżywamy wszystkie tajemnice naszego życia. Przy tej okazji kandydaci do  bierzmowania mieli przypomnienie Małego Katechizmu (niektórzy jeszcze go nie zaliczyli). Bóg, nieboto największa wygrana, jaką może zdobyć człowiek. Na zwycięski wieniec Bożej chwały potrzeba nam pracować całe życie. Bóg wynagradza hojnie, nagrodą wieczną. Amen.