Kazanie na pogrzebie śp. Anieli Błachuta (12 VIII 2019 r.)

Wtorek, 13 Sierpień 2019 r.

Kazanie na pogrzebie śp. Anieli Błachuta (12 VIII 2019 r.)

Pogrzeb śp. Anieli Błachuta (12 VIII 2019 r.)

BRACIA i SIOSTRY!

Tak niedawno, jakby przed chwilą, patrzyliśmy Anieli w oczy, czuliśmy ciepło jej uśmiechu, słyszeliśmy jej głos, ściskaliśmy jej dłoń. Śp. Aniela to osoba, której przecież wiele zawdzięczamy, zwłaszcza wy, najbliżsi. Osoba, która wiele zainwestowała w nasze życie, która dla nas żyła, pracowała. Tak niedawno jeszcze łączyła nas z nią miłość, przyjaźń, oddanie. Łączyła nas dola i niedola, łączyły cnoty, a może ułomności. Łączyły wspólne tabory i golgoty, wzloty i upadki, wspólne zabieganie o chleb powszedni i niebieski. Nie, to niemożliwe, aby śmierć zniszczyła te więzi, bo zbyt wielkie i nieuregulowane są nasze długi w stosunku do Anieli, bo łączą nas z nią niezapomniane przeżycia. Nie, nie da się tego wszystkiego wykreślić, zapomniećCo w tej sytuacji mamy uczynić? Jak postępować? Odpowiedź na te pytania znajdujemy w pierwszym Czytaniu liturgii Słowa z Drugiej Księgi Machabejskiej. Otóż Juda, przywódca izraelski, wierzył, że śmierć nie jest końcem istnienia tych, którzy w sposób widzialny odchodzą spośród nas. Co więcej, postanawia złożyć ofiarę za umarłych, wierząc, że taka interwencja u Boga ma zapewnioną skuteczność.

Ofiarę jednak wyprzedza modlitwa od razu zanoszona przez pozostałych przy życiu o całkowite wymazanie popełnionego przez poległych grzechu. A, my, co mamy zrobić dla śp. Anieli i wszystkich naszych zmarłych? Wydaje mi się, że nie muszę wam tego przypominać, bo zbyt wiele was ze zmarłą Anielą łączy. A ona teraz będąc w ramionach Boga, ileż może dla was wyjednać dobra w świętych obcowaniu. Nie przypuszczam, abyście potrafili sobie to wszystko zlekceważyć, abyście mogli zapomnieć o śp. Anieli. Tuż obok wierności do niej stoi modlitwa. Wszak wierność to nie tylko kwiat chryzantemy przyniesiony raz w roku na grób. To nie tylko świeczka zapalona na jej grobie. To nie tylko wspomnienie zmarłej przy jakiejś okazji. Wierność to przede wszystkim modlitwa, bo ona może przyjść z pomocą naszej bliskiej zmarłej i zapewne z utęsknieniem będzie na nią czekała. Uobecnieniem Chrystusowej śmierci na krzyżu jest każda msza św. Ma ona bowiem moc obdarzyć życiem i szczęściem wiecznym każdego, dla kogo się tego życia pragnie. Z ofiarą mszy św. niech więc idzie jej ofiara cierpień za życia, jej doświadczenia, jej cierpienia choroby, spełnione obowiązki, świadczona miłość, wszystkie uczestniczenia w mszach świętych, wszystkie przyjęte Komunie święte, wszystkie odmówione różańce (należała do róży świętych Joachima i Anny), i w końcu jej i nasze wysłużone odpusty, które są skarbnicą łask. Żywię głęboką nadzieję, że nie zapomnicie o śp. Anieli. Zmarła Aniela żyła, trudziła się i poświęcała dla was – najbliższych, parafii (na Kościół też była ofiarna). Niech Dobry Bóg da jej niebo. Najbliższa msza św. (w tzw. miesiąc od pogrzebu) zostanie odprawiona tutaj w kościele w Wielkim Garcu dnia 19-ty września (czwartek) o godz. 16.30. Już dziś zapraszam.