Kazanie na XVII Niedzielę Zwykłą (28 VII 2019 r.) C

Niedziela, 28 Lipiec 2019 r.

Kazanie na XVII Niedzielę Zwykłą (28 VII 2019 r.) C

17. Niedziela Zwykła (28 VII 2019 r) – o św. Jakubie Starszym

W minionym tygodniu (25 lipca) obchodziliśmy w liturgii święto Apostoła św. Jakuba Starszego. Tenże Apostoł, szerząc Dobrą Nowinę, dotarł aż do Hiszpanii, m.in. do Saragossy (gdzie miała mu się objawić Matka Boża na kolumnie) i do dzisiejszej miejscowości Santiago de Compostela. Byłem tam 15-go lipca. W 813 roku odnaleziono tu jego grób i tutaj znajdują się jego relikwie. Stąd nazwa miejscowości: Jakub Starszy po hiszpańsku znaczy - Santiago. Bezpośrednim odkrywcą grobu, według tradycji hagiograficznej, był pustelnik Pelagiusz, którego na to wzgórze miały przywieść niezwykłe światła na niebie. Stąd wzięło się określenia „pole gwiazd”, po łacinie Campus Stellaeco z kolei daje nazwę - Compostela. Santiago de Compostela, leży na północy Hiszpanii (35 km od Atlantyku), 250 kilometrów na północ od Fatimy. Apostoł św. Jakub Starszy jako pierwszy z apostołów poniósł męczeńską śmierć przez ścięcie w roku 44 w Jerozolimie. Czytamy o tym w Dziejach Apostolskich (12,2). Było to za króla Heroda Agryppy I. Po męczeńskiej śmierci jego ciało zostało przywiezione na powrót do Hiszpanii przez jego wyznawców, gdzie w III stuleciu, wskutek prześladowań chrześcijan, pamięć o miejscu jego pochówku zaginęła. Gdy odkryto grób Apostoła, w ciągu XI wieku Santiago de Compostela wyrosło do rangi jednego z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych chrześcijaństwa. Ogromne rzesze pielgrzymów ściągały tu szczególnie w święto Patrona, czyli 25 lipca, ponieważ zgodnie ze specjalnym przywilejem papieża Aleksandra III z 1179 roku, pielgrzymi uzyskiwali wówczas te same odpusty, co pielgrzymujący do grobów świętych Apostołów Piotra i Pawła w Rzymie. Na miejscu grobu, jeszcze pod koniec XII wieku, powstała romańska katedra, którą miałem sposobność oglądać i w niej przebywać. Dotarłem też do krypty św. Jakuba Starszego (pod głównym ołtarzem) i uścisnąłem figurę św. Jakuba w ołtarzu głównym (taki tam rytuał). Pielgrzymki do Santiago de Compostela, które rozpoczęły się już w IX wieku, i były kontynuowane w okresie średniowiecza, niemal całą chrześcijańską Europę pokryły siecią szlaków pątniczych. Uważa się, że w XIV stuleciu, epoce największej popularności sanktuarium, pątniczy kostur (laska do podpierania przy chodzeniu – z takim kijem jest też przedstawiany św. Jakub) mogło brać w rękę nawet milion ludzi rocznie, w tym królowie i święci. Znaczeniem w świecie chrześcijańskim Santiago de Compostela ustępowało tylko Rzymowi i Ziemi Świętej. Najważniejsze trasy wiodły z Francji, ale wyruszano także z Anglii i Skandynawii, Polski i Niemiec, Italii i Konstantynopola. Ścieżki większości wędrowców spotykały się u stóp zachodnich Pirenejów, aby po ich przekroczeniu dotrzeć już do celu. Tradycja pielgrzymowania z przypiętą muszlą (był to znak rozpoznawczy pielgrzyma) zamarła w XIX wieku (sekularyzacjazeświecczenie zrobiło swoje). Odrodziła się u schyłku XX wieku. Szlak św. Jakuba jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Pod ochroną znalazły się materialne pozostałości dawnych wieków: mosty, drogi, gospody, kościoły i klasztory, gdzie się modlono w drodze do celu. Do dziś istnieją szlaki jakubowe dla pieszych, rowerzystów i inne. Pieczątkę przybiją nam przy wejściach do mijanych po drodze kościołów, ale także w barach czy muzeach. W katedrze Santiago możemy liczyć na spowiedź nawet w języku polskim. Spowiedź dla obcokrajowców odbywa się wówczas za pomocą dwujęzycznych formularzy, na których wierny wskazuje grzechy, czytając je w swoim języku, np. po polsku, i pokazuje numer grzechu spowiednikowi, który z kolei odczytuje go sobie po hiszpańsku. Kto chce skorzystać z tej formy spowiedzi, musi najpierw udać się do zakrystii. Rok 1999, 2004 i 2010 były „świętymi latami”. „Święty rok” jest wtedy, gdy dzień św. Jakuba (tj. 25 lipca) przypada w niedzielę. Następny to 2021. W 2010 roku sanktuarium odwiedził papież Benedykt XVI. Wcześniej dwukrotnie nawiedził sanktuarium Jan Paweł II (1982 i 1989). Raz odbyły się tu Światowe Dni Młodzieży. W Santiago znajduje się także Centrum rekolekcyjne imienia Jana Pawła II. Amen.