Ksiądz Wojciech Gruba o swej nowej książce!
Minęło już 16 lat od opublikowania przez Wydawnictwo „Bernardinum” książki pod tytułem: Z dziejów parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wielkim Garcu mojego autorstwa (Pelplin 202). Niebawem ukaże się jej drugie wydanie.
Druga edycja książki stanowi uzupełnienie wcześniej spisanej historii naszej Parafii, co pozwoliło utrwalić wiele faktów, spraw i nazwisk ludzi, którzy nie pójdą w zapomnienie, ale nadal będą tworzyć historię środowiska, nie tylko w aspekcie kościelnym, ale kulturowym.
Należy też podkreślić, że aktualne uzupełnienie oparte zostało też m.in. o opinie Czytelników, którzy doceniając przedstawione wcześniej fakty, wyraźnie podkreślali, że mogą one być inspiracją do przywołania w pamięci osób i zdarzeń, które z upływem czasu uległy zatarciu i być może nie znalazły należnego im miejsca i szacunku w życiu obecnego pokolenia.
Przywołuję ponownie tych, którzy w przeszłości zamieszkiwali tereny Parafii, losy rodzin i osób, które przeszły długą drogę życia, zmarli lub polegli jako żołnierze w walkach na frontach, podczas działań dywersyjnych w kraju i na obczyźnie, zostali zamordowani podczas egzekucji indywidualnych lub masowych, lub zmarli powracający z robót przymusowych.
Pierwsze wydanie monografii zyskało wielkie uznanie zacnych Czytelników. Z korespondencji dowiadujemy się, że książkę przeczytano z ciekawością i podziwem dla tak szczegółowo zebranych informacji, wszechstronnie opracowanego materiału, stanowiącego żywy obraz historii, codzienności życia bez ubarwiania tego, co było i stanowi podstawę życia Parafii.
Zwrócono także uwagę na historię samego kościoła. Jego opis uznano za profesjonalny, a całe dzieło za wzorowe.
W drugim wydaniu książki znajdujemy wspomnienia pochodzącego z Gręblina ks. kanonika dra Franciszka Kamrowskiego (lat 86), informacje o dalszych losach rodziny Ireny Nau (1888-1975) z Wielkiego Garca, rodzie Thielów z Gręblina, krzyżu w Woli k. Pelplina, gdzie 20 października 1939 roku zostali rozstrzelani trzej kapłani, m.in. ks. Teodor Borowski – proboszcz z Wielkiego Garca, innych miejscach na Pomorzu, gdzie Niemcy w czasie II wojny światowej mordowali Polaków, rotmistrzu Klemensie Zielińskim (1985-1940) z Rudnopola, ludności niemieckiej, która przybyła na te tereny w wyniku działań kolonizacyjnych. Interesująca jest historia polskiego weterana II wojny światowej Edmunda Kalendy z Międzyłęża (lat 92) i misjonarza brata Alojzego Antoniego Wenty – werbisty z Wielkiego Garca. Przedstawiono też sylwetkę pochodzącej z Międzyłęża siostry zakonnej (szarytki) Marty Śledź (1919-1995), powojennego księdza proboszcza prałata Karola Kośnika (1898-1983) oraz rozwijający się kult błogosławionego ojca Hilarego Pawła Januszewskiego – karmelity z Gręblina.
Autor ma nadzieję, że to uzupełnienie treści pozwoli ostatecznie zilustrować życie na tych pięknych, religijnych terenach.