Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Wielki Garc

Wydanie II książki "Z dziejów parafii.."

Niedziela, 20 Styczeń 2019 r.

Wydanie II książki "Z dziejów parafii.."


ks. Wojciech Gruba

Ksiądz Wojciech Gruba o swej nowej książce!

 

Minęło już 16 lat od opublikowania przez Wydawnictwo „Bernardinum” książki pod tytułem: Z dziejów parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wielkim Garcu mojego autorstwa (Pelplin 202). Niebawem ukaże się jej drugie wydanie.

Druga edycja książki stanowi uzupełnienie wcześniej spisanej historii naszej Parafii, co pozwoliło utrwalić wiele faktów, spraw i nazwisk ludzi, którzy nie pójdą w zapomnienie, ale nadal będą tworzyć historię środowiska, nie tylko w aspekcie kościelnym, ale kulturowym.

Należy też podkreślić, że aktualne uzupełnienie oparte zostało też m.in. o opinie Czytelników, którzy doceniając przedstawione wcześniej fakty, wyraźnie podkreślali, że mogą one być inspiracją do przywołania w pamięci osób i zdarzeń, które z upływem czasu uległy zatarciu i być może nie znalazły należnego im miejsca i szacunku w życiu obecnego pokolenia.

Przywołuję ponownie tych, którzy w przeszłości zamieszkiwali tereny Parafii, losy rodzin i osób, które przeszły długą drogę życia, zmarli lub polegli jako żołnierze w walkach na frontach, podczas działań dywersyjnych w kraju i na obczyźnie, zostali zamordowani podczas egzekucji indywidualnych lub masowych, lub zmarli powracający z robót przymusowych.

Pierwsze wydanie monografii zyskało wielkie uznanie zacnych Czytelników. Z korespondencji dowiadujemy się, że książkę przeczytano z ciekawością i podziwem dla tak szczegółowo zebranych informacji, wszechstronnie opracowanego materiału, stanowiącego żywy obraz historii, codzienności życia bez ubarwiania tego, co było i stanowi podstawę życia Parafii.

Zwrócono także uwagę na historię samego kościoła. Jego opis uznano za profesjonalny, a całe dzieło za wzorowe.

W drugim wydaniu książki znajdujemy wspomnienia pochodzącego z Gręblina ks. kanonika dra Franciszka Kamrowskiego (lat 86), informacje o dalszych losach rodziny Ireny Nau (1888-1975) z Wielkiego Garca, rodzie Thielów z Gręblina, krzyżu w Woli k. Pelplina, gdzie 20 października 1939 roku zostali rozstrzelani trzej kapłani, m.in. ks. Teodor Borowski – proboszcz z Wielkiego Garca, innych miejscach na Pomorzu, gdzie Niemcy w czasie II wojny światowej mordowali Polaków, rotmistrzu Klemensie Zielińskim (1985-1940) z Rudnopola, ludności niemieckiej, która przybyła na te tereny w wyniku działań kolonizacyjnych. Interesująca jest historia polskiego weterana II wojny światowej Edmunda Kalendy z Międzyłęża (lat 92) i misjonarza brata Alojzego Antoniego Wenty – werbisty z Wielkiego Garca. Przedstawiono też sylwetkę pochodzącej z Międzyłęża siostry zakonnej (szarytki) Marty Śledź (1919-1995), powojennego księdza proboszcza prałata Karola Kośnika (1898-1983) oraz rozwijający się kult błogosławionego ojca Hilarego Pawła Januszewskiego – karmelity z Gręblina.

Autor ma nadzieję, że to uzupełnienie treści pozwoli ostatecznie zilustrować życie na tych pięknych, religijnych terenach.

MSZE ŚWIĘTE

Niedziele i święta
Wielki Garc - 7.45, 10.30
Rudno - 8.55

Dni powszednie
Wielki Garc - 16.30

Sobota
Rudno - 16.00