Międzynarodowy Dzień Głuchych

Sobota, 05 Październik 2024 r.

Międzynarodowy Dzień Głuchych

5 października 2024 roku, ks. proboszcz Wojciech Gruba w Starogardzie Gd., w kościele św. Mateusza, odprawił mszę św. tłumaczoną w języku migowym dla 30. inwalidów słuchu ze Starogardu Gd. i okolic. Po eucharystii odbyło się spotkanie zarządu Koła Terenowego Polskiego Związku Głuchych w Starogardzie Gd., zaproszonych gości i osób niesłyszących.

Na świecie jest ok. 70 milionów osób głuchych. W Polsce aktualnie żyje około 50 tys. osób z uszkodzeniami słuchu w stopniu znacznym i głębokim oraz od 800 do 900 tys. osób z uszkodzeniem słuchu w stopniu umierkowanym (istnieje tendencja wzrostowa). Język migowy (który zna ks. Wojciech Gruba) odgrywa kluczową rolę w życiu osób niesłyszących. Duszpasterstwu niesłyszących podlegają osoby, które  posługują się językiem migowym. Ich liczba w Polsce waha się w przedziale od 150 do 200 tys. W diecezji pelplińskiej objętych duszpasterstwem jest 300 osób niesłyszących i niedosłyszących.