Odpust Matki Bożej Szkaplerznej w Wielkim Garcu - 2024 r.

Niedziela, 14 Lipiec 2024 r.

Odpust Matki Bożej Szkaplerznej w Wielkim Garcu - 2024 r.

W niedzielę, 14 lipca 2024 roku w parafii obchodzono drugorzędny odpust Matki Bożej Szkaplerznej - Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w Ziemi Świętej (gdzie działał starotestamentalny prorok Eliasz, w XII wieku gromadzili się pustelnicy, w XIII wieku modlili się karmelici). Karmelici, w połowie XIII wieku musieli przenieść się do Europy. Jednemu z nich (Szymon Stock - generał zakonu) w 1251 roku objawiła się Matka Boża i wręczyła szkaplerz (scena ta jest namalowana na obrazie w zwieńczeniu ołtarza głównego kościoła parafialnego), zaznaczając, że to: "znak Jej przychylności dla karmelitów (...) i wszystkich konających". Od Pierwszej Komunii św. szkaplerz nosił Karol Wojtyła.

Sumie odpustowej przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. prof. dr hab. Augustyn Eckamann. Współkoncelebransem był ks. Krzysztof Maziarz - proboszcz z Momina w diecezji sandomierskiej. W sumie uczestniczyła też, będąca na urlopie u rodziny, siostra (szarytka) Aniela Żółtek - posługująca od 2003 roku w Kazachstanie.