Dożynki Gminy Pelplin w Gręblinie

Sobota, 02 Wrzesień 2023 r.

Dożynki Gminy Pelplin w Gręblinie

W sobotę 2 września 2023 roku miało miejsce uroczyste podziękowanie Bogu Stwórcy za żniwa (tzw. dożynki) w gminie Pelplin, ponieważ wszystkich obowiązuje wdzięczność za trud pracy rolników i chleb powszedni - dar Boga i owoc rąk wielu ludzi. Tego dnia sprawowana była w parku w Gręblinie przy kapliczce MB Niepokalanej dziękczynna msza św. dożynkowa pod przewodnictwem ks. proboszcza parafii Wielki Garc Wojciecha Gruby, podczas której w uroczystym obrzędzie dokonał błogosławieństwa koron żniwnych (wieńców) z poszczególnych wsi z gminy Pelplin, z wybranych dojrzałych kłosów, owoców, warzyw i chlebów upieczonych z plonów tego roku. Następnie podczas festynu wszyscy dzielili się chlebem, wyrażając pragnienie, by w naszych domach i na świecie nie było głodnych i umierających z głodu. Starostami dożynek byli Lollita i Krzysztof Kamrowscy z Gręblina. Podczas ceremoniału dożynkowego miał miejsce występ dzieci z ZKiW w Rudnie, zespołu folklorystycznego, konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, turniej sołecki, koncert zespołu BABYLON - Boney M. Cover Show, zabawa z zespołem Pik Band. Podczas dożynek był poczęstunek, przygotowany m.in. przez Koło Gospodyń Wiejskich w Gręblinie, stały stoiska z zabawkami i rzemiosłem, odbyła się loteria z nagrodami i konkurs wiedzy o Gręblinie.