I rocznica poświęcenia kapliczki w Gręblinie ku czci bł. karmelity

Niedziela, 28 Maj 2023 r.

I rocznica poświęcenia kapliczki w Gręblinie ku czci bł. karmelity

W niedzielę 28 maja 2023 roku o godz. 14.00 w Gręblinie, w I rocznicę poświęcenia kapliczki ku czci bł. karmelity o. Hilarego Pawła Januszewskiego, została odprawiona msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem prowincjała Polskiej Prowincji Św. Józefa Zakonu Braci NMP z Góry Karmel o. dr. Wiesława Strzeleckiego z klasztoru w Krakowie. Słowo Boże wygłosił przeor klasztoru w Gdańsku o. Jarosław Pyzia OCarm. Na mszy obecni też byli: klerycy z WSD Karmelitów w Krakowie, burmistrz MiG Pelplin Mirosław Chyła, Wielki Mistrz Konfederacji Orderu Św. Stanisława Stefan Kukowski z Damami i Kawalerami, poczet sztandarowy OSP w Gręblinie, przeszło 120 parafian i gości (wśród nich siostra Aniela Żółtek z Kazachstanu). Ks. prob. Wojciech Gruba otrzymał od Ojca Prowicncjała "Kopię podania Pawła Januszewskiego (o. Hilarego) z prośbą o przyjęcie do Zakonu Braci NMP z Góry Karmel - Karmelici", co może stanowić swego rodzaju "relikwię" po błogosławionym (jeo ciało zostało spalone w krematorium w Dachau).  Natomiast ubiegłoroczni budowniczy kapliczki: Krzysztof Kamrowski, Franciszek Żółtek, Tadeusz Habas, Jolanta Partyka - otrzymali medal "błogosławiony Hilary Paweł Januszewski" od Kapituły Medalu. Uroczystości uświetniły dwa chóry: "Chorus Nepomucensis" z Godziszewa i "Lutnia" z Malborka. Całość koordynowała sołtys Sołectwa Gręblin Katarzyna Borys.