Dożynki parafialne (4 IX 2022 r.)

Niedziela, 04 Wrzesień 2022 r.

Dożynki parafialne (4 IX 2022 r.)

W niedzielę, 4 września 2022 roku o godz. 10.30 w kościele parafialnym została odprawiona msza św. dziękczynna za tegoroczne plony. W tym roku było za co dziękować: przede wszystkim za bardzo dobrą pogodę i obfite zbiory. Niestety, 850 milionów na świecie ludzi nadal głoduje lub jest niedożywionych. W 2021 roku 155 mln osób, w 55 krajach, doświadczyło braku pożywienia zagrażającego życiu. Głównymi przyczynami zjawiska głodu nadal były konflikty zbrojne, kryzysy ekonomiczne, zmiany klimatyczne (zwłaszcza susza) oraz pandemia koronawirusa. W Polsce nie ma głodu. I tutaj jest wielka zasługa naszych rolników, sadowników, pszczelarzy. Ale, dziękowaliśmy przede wszystkim Bogu Stwórcy. Pamiętamy bowiem, że nasze życie, ziemia i jej plony są darem Boga. W uroczystym obrzędzie podczas mszy św. dożynkowej, ks. proboszcz dokonał błogosławieństwa korony żniwnej (więńca), który w tym roku misternie wykonało Koło Gospodyń Wiejskich z Gręblina oraz przyniesione przez delegacjje czterech wsi parafialnych chleby. Delegacje przyniosły też zebrane ofiary pieniężne, z przeznaczeniem na drzwi do kostnicy w Wielkim Garcu. Po południu w Gręblinie odbył się festyn dożynkowy.