Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Wielki Garc

Wyjazd szkolny do Mniszka, Świecia i Chełmna

Czwartek, 28 Październik 2021 r.

Wyjazd szkolny do Mniszka, Świecia i Chełmna


25 października 2021 r., dyrektor ZKiW w Rudnie Dariusz Jakubowski zorganizował wyjazd dzieci (51 osób) do Mniszka (niedaleko Grudziądza), Świecia i Chełmna (nad Wisłą). W lesie w Mniszku, w okresie okupacji niemieckiej (II wojna światowa), zamordowano około 10 tysięcy osób - przedstawicieli polskiej elity politycznej, gospodarczej, intelektualnej oraz pacjentów szpitala psychiatrycznego w Świeciu, Żydów, jeńców wojennych, członków ruchu oporu. W Świeciu dzieci wraz z opiekunami (m.in. ks. prob. Wojciech Gruba) zwiedzili kompleks pobernardyński (bernardyni przybyli tu w 1625 r.), w Chełmnie - kościół pallotynów, Dom Prowincjonalny Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a' Paulo (tutaj formację zakonną odbywała siostra Aniela Żółtek z Wielkiego Garca - od 2003 roku posługująca na misjach w Kazachstanie), zabytkową Farę (do jej wznoszenia przystąpiono już w drugiej połowie XIII wieku) z cudownym obrazem Matki Bożej i ołtarzem św. Walentego - patrona zakochanych oraz Rynek (obronny gród wznieśli tu w XI wieku Piastowie, a w 1233 roku miasto lokowali Krzyżacy).

Galeria zdjęć

MSZE ŚWIĘTE

Niedziele i święta
Wielki Garc - 7.45, 10.30
Rudno - 8.55

Dni powszednie
Wielki Garc - 16.30

Sobota
Rudno - 16.00