Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Wielki Garc

Las Szpęgawski i Wola (18 X 2019 r.)

Piątek, 18 Październik 2019 r.

Las Szpęgawski i Wola (18 X 2019 r.)


18 października 2019 roku, liczna grupa uczniów z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Rudnie, Dyrekcja szkoły, Nauczyciele i Ks. Proboszcz z Wielkiego Garca udali się najpierw do Lasu Szpęgawskiego koło Starogardu Gd. przed pomnik ku czci ofiar zbrodni hitlerowskich. W miejscu, gdzie  Niemcy wymordowali w krótkim czasie od sześć do siedmiu tysięcy okolicznych Polaków (w tym 30 kapłanów z powiatu starogardzkiego), i to w krótkim czasie, bo od września 1939 roku do stycznia 1940,  delegacja szkoły wystawiła poczet sztandarowy, złożyła wiązankę kwiatów i wraz z ks. prob.Wojciechem Grubą zmówiła dziesiątkę Różańca św. za pomordowanych.

W południe pod krzyżem w Woli, miejscu upamiętniającym zbrodnię dokonaną 20 października 1039 roku przez Niemców na trzech kapłanach: ks. Teodorze Borowskim - proboszczu z Wielkiego Garca, ks. Alojzym Dei - proboszczu z Nowej Cerkwi i ks. Janie Bogdańskim - prefekcie Collegium Marianum w Pelplinie, odbyło się skupienie patriotyczno-modlitewne. W spotkaniu udział wzięli księża z Pelplina, Nowej Cerkwi, Wielkiego Garca, samorządowcy z Pelplina, delegacje okolicznych szkół wraz z pocztami sztandarowymi oraz licznie zebrani wierni. Po odmówieniu Anioł Pański ks. prob. z Wielkiego Garca Wojciech Gruba przedstawił okoliczności śmierci trzech kapłanów oraz wskazał miejsca kaźni innych kapłanów z ówczesnej Diecezji Chełmińskiej. Następnie głos zabrał burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła, katechetka Jolanta Partyka odczytała okolicznościowy List od ks. infułata Stanisława Grunta z Pelplina, poszczególne delegacje złożyły pod krzyżem kwiaty, młodzież z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Rudnie mówiła patriotyczne wiersze i śpiewała pieśni, a na zakończenie dyrektor ZKiW w Rudnie Dariusz Jakubowski, dziękując wszystkim za przybycie, podkreślił, że istotą naszego spotkania jest między innymi i to, aby ocalić od zapomnienia tamte dramatyczne wydarzenia. Całość spotkania dla Katolickiej Rozgłośni Diecezji Pelplińskiej nagrywał ks. dyr. "Radio Głos" dr Ireneusz Smagliński.

Galeria zdjęć

MSZE ŚWIĘTE

Niedziele i święta
Wielki Garc - 7.45, 10.30
Rudno - 8.55

Dni powszednie
Wielki Garc - 16.30

Sobota
Rudno - 16.00