Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Wielki Garc

Uroczystości w Gręblinie (3 maja 2019 r.)

Piątek, 03 Maj 2019 r.

Uroczystości w Gręblinie (3 maja 2019 r.)


3 maja 2019 r., o godz. 15.00, w parku w Gręblinie, w 20. rocznicę wyniesienia na ołtarze błogosławionego parafianina karmelity ojca Hilarego Pawła Januszewskiego, została odprawiona msza św. koncelebrowana z udziałem karmelitów Polskiej Prowincji Świętego Józefa Zakonu Braci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel z Krakowa, Gdańska, Obór, Woli Gułowskiej. Mszy św przewodniczył ojciec Zbigniew Czerwień, Wikariusz Prowincji. Słowo Boże wygłosił karmelita ojciec Mariusz Płuciennik, Asystent Prowincjalny. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele Pomorskiego Przeoratu Orderu Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika, Mirosław Chyła - burmistrz miasta i gminy Pelplin, Jakub Zieliński - przewodniczący rady MiG Pelplin, Dariusz Jakubowski - dyrektor Zespołu Kształcenia i Wychowania w Rudnie, Katarzyna Borys - sołtys wsi Gręblin z radą sołecką, członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej, Ryszard Szwoch - regionalista kociewski, Mirosław Kalkowski - prezes Towarzystwa Ziemi Kociewskiej oraz licznie zebrani wierni. Pod koniec mszy ks. prob. Wojciech Gruba odśpiewał ze zgromadzonymi Suplikacje i dokonał obrzędu błogosławieństwa pól. Na zakończenie uczestnicy uroczystości przeszli pod dom, gdzie w latach 1915-1934 mieszkał błogosławiony o. Hilary, złożyli kwiaty przy tablicy pamiątkowej i zaśpiewali "Rotę".

Błogosławiony karmelita o. Hilary, mając zaledwie 37 lat, 25 marca 1945 r. poniósł męczeńską śmierć w obozie koncentracyjnym w Dachau. Dobrowolnie poświęcił swoje młode życie, niosąc posługę chorym na tyfus współbraciom kapłanom.

 

Galeria zdjęć

MSZE ŚWIĘTE

Niedziele i święta
Wielki Garc - 7.45, 10.30
Rudno - 8.55

Dni powszednie
Wielki Garc - 16.30

Sobota
Rudno - 16.00