Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Wielki Garc

Spotkanie na Woli

Piątek, 19 Październik 2018 r.

Spotkanie na Woli


20 czerwca 2011 roku, w Woli między Rudnem a Pelplinem, poświęcono krzyż upamiętniający zbrodnię dokonaną przez Niemców 20 październikaa 1939 roku na trzech kapłanach: ks. Teodorze Borowskim - proboszczu z Wielkiego Garca, ks. Alojzym Deji - proboszczu z Nowej Cerkwi i ks. Janie Bogdańskim - nauczycielu i wychowawcy z Collegium Marianum w Pelplinie. W każdą rocznicę tej krwawej ofiary złożonej na dawnym polu śmierci, samorządowcy, księża, wierni, dyrektorzy i nauczyciele okolicznych szkół wraz z dziećmi i młodzieżą gromadzą się przy krzyżu, wystawiają poczty sztandarowe szkół (w tym roku było ich 7), odmawiają modlitwy za zmarłych księży i składają wiązanki kwiatów.

Z perspektywy niebiańskiej chwały, niech pamięć o wydarzeniu 20 października 1939 roku w miejscu postawienia krzyża nigdy nie gaśnie, aby ta ofiara życia kapłanów w służbie Bogu, ludziom i Ojczyźnie, przyniosła obfite owoce z życiu współczesnych pokoleń.

W związku z kolejną rocznicą, jako dłużnicy względem tych poległych kapłanów, wspominając także innych 313 zamordowanych przez Niemców kapłanów w czasie II wojny światowej z dawnej Diecezji Chełmińskiej, licznie zebrani przy krzyżu modlili się i oddali hołd tym, którzy słowem i przykładem kształtowali osobowość ludzką, uczyli prawdy, miłości i poświęcenia dla braci.

Galeria zdjęć

MSZE ŚWIĘTE

Niedziele i święta
Wielki Garc - 7.45, 10.30
Rudno - 8.55

Dni powszednie
Wielki Garc - 16.30

Sobota
Rudno - 16.00